Računarske nauke (2 godine, 120 ESPB, master studije) 2024

Povratak na listu studijskih programa

Kurikulum

Struktura studijskog programa

Vrsta studija

Studijski program MAS Računarske nauke obuhvata master akademske studije iz oblasti računarskih nauka na Univerzitetu u Novom Sadu, koje se izvode na Prirodno-matematičkom fakultetu.

Stručni, akademski, odnosno naučni naziv

Po završetku studija stiče se zvanje drugog stepena master informatičar.

Struktura studijskog programa

Ovaj studijski program definiše 3 obavezna predmeta sa ukupno 20 ESPB. Takođe, obavezna je izrada i odbrana master rada koji nosi 20 ESPB, stručna praksa koja nosi 3 ESPB i istraživački rad za master rad koji nosi 7 ESPB.

Izborna nastava na studijskom programu je podeljena u 25 izbornih predmeta iz kojih je potrebno odabrati dovoljan broj poena da se dostigne 120 ESPB.

Sadržaji obaveznih predmeta odnose se na pripremu, planiranje i praćenje softverskih projekata, kao i na kritičku ocenu i analizu projekta; kvalitativne i kvantitativne metode naučnog i stručnog istraživanja u oblasti računarskih nauka; kritičku analizu faktora od uticaja na održavanje ravnoteže između efikasnosti posla, saglasnosti sa zakonom i profesionalne prakse u oblasti računarskih nauka. Završni (master) rad treba obavezno da sadrži: predmet teme rada; pregled postojećeg stanja predmetne oblasti; cilj rada; dobijene rezultate rada.

Izbornim predmetima znanje studenata se upotpunjuje savremenim i opšte prihvaćenim teorijama, metodama i praktičnim veštinama potrebnim za njihov budući poziv iz analize algoritama, formalnih i programskih jezika, inteligentnih sistema, kao i iz složenijih, neophodnih matematičkih teorija i metoda. Izborni predmeti takođe obuhvataju savremene aspekte u oblasti softverskog inženjerstva (modelovanje i dizajn softverskih arhitektura; objektno-orijentisani razvoj softvera; softverske komponente i slično). U okviru ovog studijskog programa dozvoljeno je birati predmete sa drugih aktivnih studijskih programa u okviru Fakulteta do 24 ESPB uz odobrenje šefa studijskog programa i Veća Departmana za matematiku i informatiku.

Za upis na Master akademske studije mogu konkurisati lica koja su završila osnovne akademske studije (po Zakonu o visokom obrazovanju) u trajanju od bar 3 godine, nakon izvršene ekvivalencije položenih ispita i ostvarenih minimum 180 ESPB. Uslovi upisa na master akademske studije navedeni su u Pravilniku o upisu studenata na studijske programe Prirodno-matematičkog fakulteta. Postoji mogućnost prelaska sa jednog na drugi studijski program koristeći prenos bodova za iste ili srodne predmete. Kriterijumi i uslovi prenošenja ESPB propisani su Opštim aktom Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu.

Za izvođenje nastave koriste se klasične metode, kao i savremene metode primenom računarske i komunikacione opreme. Na predavanjima, za obradu nastavnih sadržaja, koristi se auditorna metoda uz korišćenje računarske opreme. Vežbe se realizuju u računarskim učionicama na odgovarajućem softverskom okruženju.

Trajanje studija

Studije traju dve godine, a njihova ukupna vrednost je 120 ESPB.

Bodovna vrednost predmeta

Bodovna vrednost svakog predmeta iskazana je u tabeli rasporeda predmeta po semestrima i godinama studija, kao i u tabelama specifikacije predmeta.

Završni rad

Studijskim programom je predviđena izrada završnog rada. Završni (master) rad treba obavezno da sadrži: predmet teme rada; pregled postojećeg stanja predmetne oblasti; cilj rada; dobijeni rezultati rada.

Preduslovi za upis predmeta

Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta su naznačeni u tabelama specifikacije predmeta.

Svrha studijskog programa

Osnovna svrha ovog studijskog programa je školovanje stručnjaka iz oblasti informatike, sa akcentom na usmerenje ka računarskim naukama. Ovaj studijski program pokriva oblasti računarskih nauka, softverskog inženjerstva i informacionih tehnologija koje su prepoznate kao kadrovski neophodne za razvoj društva baziranog na znanju, odnosno informacionog društva, koje je već značajno razvijeno u zemljama Evropske unije. Akcenat se poslednjih godina dodatno stavlja na različite pristupe Veb tehnologija koje su neophodne za rad u privredi. Navedeni studijski program pokriva deo koji se odnosi na softversku industriju, odnosno na razvoj i primenu softverskih sistema.

Srbija je počev od 2000. godine takođe izložena povećanoj potrebi za informatičkim kadrovima zbog povećanih investicija i pojave stranih kompanija i standarda kako u oblasti informatike, tako i u drugim oblastima koje imaju potrebu za informatičkom podrškom.

Ciljevi studijskog programa

Ciljevi studijskog programa su sledeći:

  • Osposobljavanje za uspešan kako individualni tako i timski rad.
  • Razumevanje i kritička ocena informacionih zahteva softverskih sistema.
  • Upoznavanje sa tehnikama upravljanja softverskim projektima.
  • Razvoj inteligentnih sistema.
  • Obezbeđivanje osnove za teorijsko razumevanje modernih metoda za pretraživanje, obradu i analizu podataka različitih vrsta, kao i primenu metoda u praksi.
  • Razumevanje i primena algoritama računarske grafike.
  • Dizajniranje i implementacija distribuiranih sistema.
  • Projektovanje i kreiranje kompajlera za programske jezike.
  • Razumevanje matematičkih osnova računarskih nauka.
  • Obrazovanje svestranih stručnjaka iz oblasti informatike, koji će biti u stanju da učestvuju u radu softverskih timova i da daju doprinos izučavanju računarskih nauka, kao i da rešavaju nestandardne probleme koji se javljaju u informatičkoj praksi.

Kompetencije diplomiranih studenata

Opis opštih i predmetno-specifičnih kompetencija studenata

Opšte i predmetno-specifične kompetencije su:

  • Upravljanje projektima u svim fazama razvoja softverskih sistema.
  • Primena naučnih odnosno stručnih metoda u realizaciji projekata u oblasti računarskih nauka i informatike.
  • Pridržavanje etičkih i društvenih normi u realizaciji projekata.
  • Uže-stručna znanja iz oblasti računarskih nauka.

Opis ishoda učenja

Ishodi učenja su:

  • Razvija softversku podršku u širokom spektru primena, uključujući i određene oblasti matematike.
  • Naučno-istraživačku delatnost na univerzitetima i naučnim institutima i samostalan naučni rad.
  • Razumevanje i korišćenje naprednih struktura podataka i algoritama.
  • Razumevanje tehnika modelovanja i renderovanja u računarskoj grafici.
  • Razumevanje naprednih koncepata funkcionalnih programskih jezika i prednosti hibridnih programskih jezika.
  • Razumevanje tehnika konstrukcije kompajlera i njihovu primenu u prevođenju tekstualnih podataka iz jednog u drugi oblik.
  • Kreativan i uspešan rad, kako individualno, tako i za rad u interdisciplinarnom timu, na izvršavanju složenih softverskih projekata.
  • Poznavanje tehnika i modela distribuiranog programiranja sa fokusom na skalabirne platforme i moderna okruženja za distribuiranu obradu velikih i kompleksnih skupova podataka.
  • Razumevanje teorije poslovne inteligencije, koncepata i tehnika koje su neophodne za rešavanje realnih poslovnih problema.
  • Savladavanje principa i funkcionisanja tehnika mašinskog učenja, kao i njihove implementacije i primene na problemima iz realnog sveta.
  • Poznavanje modernih algoritama, tehnika i modela za prikupljanje, indeksiranje i pretraživanje informacija.
  • Poznavanje naprednih koncepata operativnih sistema.
  • Kritičku ocenu trenutne podele kritičnih sistema uključujući i međunarodne standarde i korišćenje formalnih metoda u životnom ciklusu kritičnih sistema.
  • Razumevanje matematičkih teorijskih osnova računarskih nauka, i njihovu primenu u informatičkoj praksi.
  • Poznavanje najnovijih istraživačkih smerova i dostignuća u oblasti računarskih nauka.

Kurikulum

Ovaj studijski program definiše 3 obavezna predmeta sa ukupno 20 ESPB. Takođe, obavezna je izrada i odbrana master rada koji nosi 20 ESPB, stručna praksa koja nosi 3 ESPB i istraživački rad za master rad koji nosi 7 ESPB. Svi ovi obavezni elementi zajedno nose 50 ESPB, što je 41.66% od neophodnog broja bodova za završetak studija.

Izborna nastava na studijskom programu je podeljena u 25 izbornih predmeta iz kojih je potrebno odabrati dovoljan broj poena da se dostigne 120 ESPB. Za svaki izborni predmet definisan je semestar od kog je dostupan. Izborni predmeti su podeljeni na predmete koji se održavaju u zimskom semestru (16 predmeta, sa ukupno 101 ESPB) i predmete koji se održavaju u letnjem semestru (9 predmeta, sa ukupno 54 ESPB). Student je u mogućnosti da bira predmete iz zimskog semestra na različitim godinama u zavisnosti od semestra od kojih su predmeti dostupni. Izborni predmeti obuhvataju specifične (uglavnom stručno-aplikativne i naučno-stručne) informatičke sadržaje, koji upotpunjuju drugi nivo obrazovanja informatičara.

Raspored predmeta po semestrima i godinama studija

Redni broj Šifra Naziv Sem. Aktivna nastava Ost. ESPB Obavezni/
IzborniO/I
Tip predmeta
P V DON SIR
PRVA GODINA
1 IMR01 Teorija grafova 1 2 2 0 1 0 6 O AO
2 IMU01 Metode istraživanja 1 3 2 0 0 0 6 O TM
3 Izborna grupa predmeta za zimski semestar 1 18 I
4 Izborna grupa predmeta za letnji semestar 2 30 I
Ukupno časova (predavanja + vežbe, DON, ostali časovi) i ESPB na godini 19–24 17–23 0 1 0 60
Ukupno časova aktivne nastave na godini 42–43
DRUGA GODINA
1 IMR15 Razvoj poslovnih sistema 3 2 3 0 1 0 8 O SA
2 Izborna grupa predmeta za zimski semestar 3 24 I
3 IMR20 Stručna praksa 4 0 0 0 0 6 3 O SA
4 IMR21 Master rad – istraživanje 4 0 0 0 20 0 7 O NS
5 IMR22 Master rad – izrada i odbrana 4 0 0 0 0 4 20 O NS
Ukupno časova (predavanja + vežbe, DON, ostali časovi) i ESPB na godini 9–12 9–13 0 21 10 62
Ukupno časova aktivne nastave na godini 41–43
Ukupno časova aktivne nastave, ostali časovi i bodova za sve godine studija 81–86 10 122
  • Tip predmeta: TM – teorijsko metodološki, NS – naučno stručni, SA – stručno aplikativni, AO – akademsko opšteobrazovni
  • Časovi aktivne nastave: P – predavanja, V – vežbe, DON – drugi oblici nastave (laboratorijske vežbe, seminari i dr. u zavisnosti od specifičnosti studijskog programa), SIR – studijski istraživački rad, Ost. – ostali oblici nastave

Izborna nastava na studijskom programu

Redni broj Šifra Naziv Sem. Aktivna nastava Ost. ESPB Obavezni/
IzborniO/I
Tip predmeta
P V DON SIR
Izborna grupa predmeta za zimski semestar
1 IMU06 Strukture podataka i algoritmi 3 1, 3 2 3 0 0 0 8 I TM
2 IMU05 Računarska grafika 1, 3 3 2 0 0 0 8 I SA
3 IMR02 Kombinatorne strukture u informatici 1, 3 2 2 0 0 0 6 I AO
4 IMU02 Privatnost, etika i društvena odgovornost 1, 3 2 2 0 0 0 6 I TM
5 IMR03 Kombinatorni algoritmi 1, 3 2 2 0 0 0 6 I AO
6 IMR04 Informatički seminar C 1, 3 1 2 0 0 0 4 I SA
7 IMR05 Razvoj mobilnih aplikacija 1, 3 2 2 0 0 0 6 I SA
8 IMU03 Poslovna inteligencija 1, 3 2 3 0 0 0 7 I NS
9 IMU07 Analiza kompleksnih mreža 1, 3 2 2 0 0 0 6 I NS
10 IMU04 Softversko inženjerstvo za kritične sisteme 1, 3 2 3 0 0 0 7 I NS
11 IMR16 Konstrukcija kompajlera 3 2 3 0 0 0 8 I NS
12 MA1003 Uvod u obradu slike 3 2 2 0 0 0 5 I SA
13 IMR17 Odabrana poglavlja verovatnoće i statistike 3 2 2 0 0 0 6 I TM
14 IMU08 Baze prostornih podataka 3 2 2 0 0 0 6 I SA
15 IMR18 Računarstvo visokih performansi 3 2 2 0 0 0 6 I SA
16 IMR19 Teorija modela u računarskim naukama 3 2 2 0 0 0 6 I AO
Izborna grupa predmeta za letnji semestar
1 IMR06 Geometrijski algoritmi 2 2 2 0 0 0 6 I AO
2 IMR07 Analiza velikih podataka 2 2 2 0 0 0 6 I SA
3 IMR08 Informatički seminar D 2 1 2 0 0 0 4 I SA
4 IMR09 Upravljanje softverskim projektima 2 2 2 0 0 0 6 I SA
5 IMR10 Napredne numeričke metode i optimizacija 2 2 2 0 0 0 6 I NS
6 IMR11 Mašinsko učenje 2 2 3 0 0 0 8 I NS
7 IMR12 Obrada prirodnih jezika 2 2 2 0 0 0 6 I NS
8 IMR13 Napredne teme u kombinatorici 2 2 2 0 0 0 6 I AO
9 IMR14 Diferencijalne jednačine 2 2 2 0 0 0 6 I SA
  • Tip predmeta: TM – teorijsko metodološki, NS – naučno stručni, SA – stručno aplikativni, AO – akademsko opšteobrazovni
  • Časovi aktivne nastave: P – predavanja, V – vežbe, DON – drugi oblici nastave (laboratorijske vežbe, seminari i dr. u zavisnosti od specifičnosti studijskog programa), SIR – studijski istraživački rad, Ost. – ostali oblici nastave